Paylaş
İMECE: Kazanımımız sokağın ve mücadelenin
İMECE Kadın Sendikası Girişimi, gündelikçi Fatma Aldal'ın ölümü ile ilgili inceleme başlatılması için İstanbul'dan Ankara'ya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na gitti. Bakanlık'tan alınan inceleme sözünü, İMECE Kadın Sendikası Girişimi'nin mücadelesini Serpil Kemalbay ile konuştuk

Serpil Kemalbay, geçen yıl Gültekiye Özmen'in ölümünden sonra hiçbir inceleme yapılmadığını farkettiklerini ve Fatma Aldal'ın ölümünün de aynı şekilde devlet tarafından görünmez olarak bırakılmaması gerektiğini düşünerek bakanlığa gitmeye karar verdiklerini söyledi.
Kemalbay'dan aldığımız bilgilere göre, "Külkedisi değil, ev işçisiyiz" pankartı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nı göreve davet eden sloganlarıyla bakanlık önüne gelen kadınlar bakan ya da yetkili bir isimle görüşmek istediklerini söylediler. Bakanlık'ta İMECE'den üç temsilci kadın Müsteşar Yardımcısı Bilal Ekici ile görüştü. Kadınlar, Ekici'ye ev işçilerinin sigorta ve emeklilik haklarının sağlanması, emeklerinin görünür kılınması, kadın olmalarından kaynaklı yaşadıkları şiddet olaylarına ilişkin politik düzenlemeler yapılması taleplerini ve mücadelelerini aktardı.

Şehir dışındaydım, iş kazalarından haberim yok

Ekici kadınlara "Taleplerinize katılıyoruz" diyerek cevap verdi. Kadınlar Ekici'ye "Peki bu ülkede ev işçileri iş kazaları geçiriyor. Ama işçi sayılmıyor. Geçen yıl Gültekiye Özmen, bu kez de Fatma Aldal bu yüzden öldü. Siz ne yapıyorsunuz?" diye sordu. Ekici buna da "Ben şehir dışındaydım. Bilmiyorum" diyerek yanıt verdi.

Yapılan görüşmeden sonra, Ekici konuyla ilgili çalışma başlatılacağı ve kadınlara bilgi verileceği sözü verdi. Aynı günün akşamı Ekici, "İnceleme yapmak üzere bir iş müfettişi gönderildi" haberini kadınları bizzat arayarak verdi. Kadınlar Ekici'ye sürecin takipçisi olacaklarını hatırlattı.

Devlet ev işçilerini fiilen tanıdı

Kemalbay bir iş müfettişi görevlendirilmesinin ev işçisi kadınların işçi olmasının devlet tarafından kabul edildiği anlamına geldiğine dikkat çekiyor. İlk defa bir kazanım elde ettiklerini de ekleyen Kemalbay, kazanımı kadınların, sokağa çıkmasının ve mücadelelerini sürdürmelerinin bir sonucu olduğunu ifade etti.

Kemalbay, inceleme sözünü almanın, ev işçilerinin karşılaştıkları ölümle sonuçlanan ya da sonuçlanmayan tüm iş kazalarıyla ilgili bir denetim mekanizmasının çalıştırılmasının önünü açacak büyük bir adım olduğunu belirtti.

Cinsiyetçi toplumsal yaşamı değiştirmek için...

Görüşmemizin sonunda Serpil Kemalbay İMECE Kadın Sendikası Girişimi'nin taleplerini yineledi:

"Devletin, kitle örgütlerinin, sendikaların ortak çabasıyla ev içi hizmetlerin kadınlara mahsus işler olarak görülmemesi için merkezden geliştirilecek politikalar geliştirilmesini istiyoruz. Kadınların ev içi emeğinin görülmesini istiyoruz. Kadınların yükünü artıran, sosyal politikalardan vazgeçiren neoliberal politikaların terk edilmesini, ev hizmetlerinin toplumsallaştırılmasını talep ediyoruz. Evde yapılması gereken ve toplumsallaştırılamayan işlerin erkekler ve kadınlar arasında paylaştırılmasını istiyoruz. Elbette, ev işçiliğinin iş yasası kapsamına alınmasını istiyoruz.
Yerel yönetimlerden de taleplerimiz var: Aralarındaki ayrım giderek keskinleşen zengin ve yoksul mahalleler arasında ev işçisi kadınlar için servis hizmeti sağlanmasını, geceleri işe gitmek zorunda kalan ev işçilerinin yoksul mahallelerinde sokak aydınlatmasının sağlanmasını, ucuz ulaşım ve rahat ulaşımı sağlayacak otobüslerin sayısının artırılmasını istiyoruz.

Ev işçisi kadınların ilk 5 yıllık sigortalarının genel bütçeden karşılanmasını talep ediyoruz. 5 yılın sonunda hep birlikte tartışmayı öneriyoruz.

'Emeğimiz anayasaya girsin'

Ev işleri kadınların sırtnda. Hepimiz ev işçisiyiz. Kendi evinde ücretsiz ev işçisi olarak çalışan ev kadını gibi gündeliğe giden ya da aylıkçı olarak çalışan ev işçisi de kendi evine döndüğünde çifte mesai yapmak zorunda kalıyor. Ya da kadın işçi ücretli olarak herhangi bir işte çalsa da eve geldiğinde ücretsiz ev işçiliği yapıyor.

Evde harcanan karşılıksız emek görünmüyor, yok sayılıyor. Ev emeğinin topluma değer katan emek olarak anayasaya girmesini, "ev kadınlarına da" sosyal hakların verilmesini istiyoruz."

Kemalbay, cinsiyetçi toplumsal yaşamı değiştirmek için hemen şimdi mücadele etmenin anlamlı olduğunu vurguladı. Bunun için İMECE olarak, bütün kadınları Kadın Sendikası'yla mücadele etmeye çağırdı.

Sendika.Org'tan alınmıştır