İmece Ev İşçileri Sendikası Genel Kurulu ve Basın Açıklaması / 15 Haziran 2014 Pazar / 11:00
İmece Ev İşçileri Sendikası 1. Olağan Genel Kurulu ve Basın Açıklaması Duyurusu

 

 

İmece Ev İşçileri Sendikası olarak Soma'da ve tüm madenlerde, gökdelen inşaatlarında ve aklımıza gelen her sektörde gerçekleşen iş cinayetlerinin ve işçi katliamlarının gölgesinde 1. Genel Kurulumuzu gerçekleştiriyoruz. Genel kurulumuzda iş cinayetlerinden ölen tüm işçileri ve cam silerken düşerek iş cinayetlerinde ölen ev işçisi arkadaşlarımızı; Gültekiye Özmen'i, Fatma Aldal'ı, Pakize Akçam'ı, Rukiye Şimşek'i ve ismini bilmediğimiz onlarca ev işçisini anacağız.

 

Ev işçileri olarak çok ağır sömürü koşulları ile karşı karşıyayız. Yasal olarak işçi kabul edilmediğimiz için işçilerin sahip oldukları en temel haklardan dahi yararlanamıyoruz, sigortasızlığa ve güvencesiz çalışmaya mahkum ediliyoruz. Menisküs, fıtık, lif kopması, cilt hastalıkları gibi meslek hastalıklarına yakalanıyoruz. Taciz, mobbing gibi risklerle karşı karşıyayız. Biz ev işçilerinin sigortalanması sorunu ise çok basit tedbirler ile çözülebilecekken tozlu raflarda bekletiliyor. İmece Ev İşçileri Sendikası olarak ev işçilerinin özel istihdam büroları adı altında taşeron sistemine mahkum edilmesine karşı çıkıyoruz. İş yasasına alınmayı, sigortalanmamızın kolaylaştırılmasını ve sigortalanmamız için teşvik sağlanmasını istiyoruz. Ev işçilerinin de özel bir düzenlemeyle iş güvenliği yasası kapsamına alınmasını istiyoruz. İşçilerin sağlıklarının ve yaşam haklarının işverenlerin insafına bırakılmasını kabul etmiyoruz. ILO 189 "Ev İşçilerine İnsana Yakışır İş Sözleşmesi"nin derhal imzalanmasını talep ediyoruz. İnsana yakışır koşullarda çalışabilmemizin yasal şartlarının sağlanmasını istiyoruz.

 

Bugüne kadar usanmadan söyledik, yine söylüyoruz; gündelikçi, yardımcı, temizlikçi, kadın değiliz ev işçisiyiz. Çünkü ev işi iştir, ev işçisi işçidir. Ev işçileri örgütlendikçe, ev işçilerinin mücadelesi büyüdükçe bizler de diğer işçilerle eşit haklara kavuşacağız. Ev işçileri artık işverenler ve yasalar karşısında yalnız değil çünkü sendikaları var!

 

Sendikamızın 1. Olağan Genel Kurulu'na ve 16 Haziran "Dünya Ev İşçileri Günü" dolayısıyla düzenleyeceğimiz basın açıklamamıza tüm üyelerimiz ve kamuoyu davetlidir.

 

 

 

Genel Kurul Yer: TMMOB MMO İstanbul Şubesi Toplantı Salonu

Tarih: 15 Haziran 2014 Pazar

Saat: 11:00

 

Basın Açıklaması Yer: Galatasaray Lisesi Önü

Tarih: 15 Haziran 2014 Pazar

Saat: 14:00

 

İMECE EV İşçileri Sendikası