Paylaş
İş Cinayetleri Kader Değildir! Raziye Topçu Camdan Düşerek Ölmüştür

Basına ve Kamuoyuna

Ev İşçileri Köle Değildir!

 Yine bir ev işçisi çalışırken, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alnmadığı için bir  iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

Konya'nın  Meram ilçesi Havzan Mahallesinde cadde üzerindeki 3 katlı apartmanın 1. katındaki eve temizliğe giden 44 yaşındaki ev işçisi Raziye Topçu, camları sildiği sırada pencereden düşerek öldü.

Ev işçiliği görünmezdir. Sadece halk arasında değil Çalışma Bakanlığı da ev işçilerini işçi saymamaktadır.

İş yasası,  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği yasası ev işçilerini kapsam dışı bırakarak ev işçilerinin kölece çalışma koşullarına, yaygın meslek hastalıklarına ve iş cinayetlerine  adeta yol vermektedir.

 Kuralsız, güvencesiz ve insani olmayan koşullarda çalışmanın önünü sınırsızca açan iş yasaları, çalışma rejimi sonucunda  insan yaşamına değer vermeyen uygulamalar  Raziye Topçu'nun iş cinayetinde yaşamını yitirmesine sebep olmuştur.

 Ev işi iş, ev işçisi işçidir. Ev işyerlerinde iş güvenliği önlemleri alınmadığı için; ihmal, sorumsuzluk veya güvencesiz çalışma koşullarından kaynaklı ölümlerin, yaralanmaların, meslek hastalıklarının önüne geçilmelidir. Cezai yaptırımlar zaten  caydırıcı değildir, ancak cezadan da önce çalışma yaşamı insanileştirilmelidir.

Ev işçileri olarak iş cinayetlerine son verilmesini istiyoruz. Hemen her gün, iş cinayetinde hayatlarını kaybeden işçilerin cenazelerinin kalkmasının normal karşılanması canımızı yakıyor.

 İş cinayetlerinin son bulması için daha kaç ev işçisi, kaç işçi ölecek? Soma'da yaşamını yitiren işçileri unutmadık. İş cinayetleri ve meslek hastalıkları kader değildir, önlenebilir.  Biz, hükümetin kader diye normalleştirmeye çalıştığı iş cinayetlerinin  aslında vahşi kapitalizmin en gaddar yüzü olduğunu her ay açıklanan iş cinayeti raporından da  görüyoruz.

İş cinayetleri önlenebilir. İş yerlerinde gerekli tedbirler alınmasını sağlayacak çalışma koşulları sağlansaydı ve yasalar ev işçilerini korusaydı  bugün Raziye Topçu yaşıyor olacaktı. Yine cam silerken düşüp ölen Gültekiye Özmen, Fatma Aldal, Pakize Akçam, Rukiye Şimşek, Gülnora Tuxtayeva ve iş cinayetinde yaşamını kaybeden ve adını bilemediğimiz diğer ev işçileri hayattan kopartılmamış olacaktı.

Raziye Topçu'nun ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyor, acısını paylaşıyoruz.

Biz İmece Ev İşçileri Sendikası olarak  tüm ev işçilerin güvenli, güvenceli, insana yakışırçalışma  koşullarına kavuşuncaya kadar  mücadeleye devam edeceğiz. Ev işi  iştir, ev işçileri iş yasasına ve iş güvenliği yasası kapsamına alınmalıdır. Ev işçilerine mahsus ayrımcı yasal düzenlemelere son verilmelidir.

Ev İşçilerinin çalışma koşullarına ilişkin ILO 189 "Ev İşçileri için İnsana Yakışır İş" sözleşmesinin imzalanmasını talep ediyoruz. 

Buradan bir kez daha tüm ev işçilerine, ev işverenlerine ve hükümete sesleniyoruz:

Ev işi iş, ev işçisi işçidir. İş kazaları ve meslek hastalıkları önlenmediği için ev işçileri çalışırken hastalanıyor, sakat kalıyor, ölüyor. Bütün sorumlular hesap vermelidir.

İş Cinayetleri Kader Değildir! Raziye Topçu camdan düşerek ölmüştür.

Oysa camdan düşmeler kolayca  önlenebilir. İş güvenliği önlemi alınmadan çalışmak ölüm demektir.

"Cama çıkma, cama çıkarma!"

Ev İşçilerine İnsana Yakışır İş!

İMECE EV İşçileri Sendikası