Paylaş
EV İŞÇİLERİNİN ÇALIŞIRKEN GEÇİRDİĞİ KAZALAR İŞ KAZASIDIR !

İMECE EV İŞÇİLERİ SENDİKASI üyesi ve uzun yıllardır ev işçisi olan Minire İnal, ev işverenleri Hasan Karasoy ve Devrim Aşkın Karasoy'a ait ev işyerinde 05.03.2009 tarihinde  bir iş kazası geçirdi ve cam silerken evin 3. Katından düşerek yaralandı. Tabiri caizse ölümden döndü. Uzun süre hastane de kaldı ve hala belinde platinlerle yaşamak zorunda.

Halen ev işçiliği yapmaya da devam eden Minire İnal'ın sigortasız geçen günleri için verdiği hukuk mücadelesi Antalya 1. İş Mahkemesinde devam ederken bu mücadele kamuoyuna yansımıştı.

En son Minire İnal yaşadığı kazanın iş kazası olduğunun tespiti için Muratpaşa SGM'ye bir şikayet yapmış ve yaklaşık 4 senedir cevabı için mücadele etmekteydi.

Geçen hafta Muratpaşa SosyaL Güvenlik Merkezinden Minire'ye yaptığı  şikayetle ilgili olarak bir karar tebliğ edildi.

Kararda Minire'nin ev işçiliği yaparken geçirdiği kaza, iş kazası olarak tespit edilmedi. Bu karara karşı bir açıklama yapan Minire İnal ve İmece Ev işçileri Sendikası temsilcileri; kararın hatalı olduğunu ifade ettiler. Ve yine 2013 yılında İstanbul'da cam silerken düşerek hayatını kaybeden Fatma Aldal davasından bu yana İş müfettişlerinin, ev işçilerinin çalışırken yaşadıkları kazaları iş kazası olarak tespit ettiklerini beyan ederek, Muratpaşa SGM yazısına karşı itiraz dilekçesi verdiklerini beyan ettiler.

1 gün dahi çalışan bir işçinin 5510 sayılı yasa kapsamında sigortalı sayıldığının ve aynı yasanın 13. Maddesine göre sigortalının çalışırken geçirdiği her türlü kazanın iş kazası olduğunun altını çizen Minire İnal, aynı evde haftada 2 gün çalışarak süreklilik kriterini de tamamladığını ama buna rağmen Muratpaşa SGM'nin tespitinin hatalı olduğunu belirtti ve yaptığı itirazın takipçisi olacağını ifade etti.