Paylaş
16 Haziran Dünya Ev İşçileri Günü Kutlu Olsun!

İmece Ev İşçileri Sendikası 16 Haziran 2017'de Dünya Ev İşçileri Günü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

16 Haziran Dünya Ev İşçileri Günü Kutlu Olsun!

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 16 Haziran 2011'de "Ev İşçileri İnsanca İş Sözleşmesi"ni kabul etti. 16 Haziranı bizler de o tarihten bu yana Dünya Ev İşçileri Günü olarak kutluyoruz.

16 Haziran Dünya Ev İşçileri gününde tüm ev işçilerinin iş yasası kapsamına alınması, yaşanan hak gasplarının ve iş cinayetleri risklerinin ortadan kaldırılarak insanca çalışma koşullarına ulaştırılması mücadelemiz kazanımlarımızla birlikte sürüyor.

16 Haziranın ev işçileri günü ilan edilmesi üzerinden tam beş yıl geçti. İmece ev işçileri Sendikası olarak kurulduğumuz günden bu yana bir yandan isig hak ihlalleriyle bir yandan ev işçilerinin emeğini görmeyen yasalarla bir yandan da ev işçilerine çalıştıkları evlerde yapılan ayrımcı politikalarla mücadele ettik ve ediyoruz.

Bu zaman zarfında ev işçilerinin mücadelesinin görünür olması sayesinde ev işçilerinin sigortalanmalarına dönük devletin somut adım attığını gördük. Eksiklerine rağmen bu kazanım, bugün 10 gün ayrımının kaldırılması mücadelesi ile devam ediyor.

Devlet ev işçilerinin sigortalı istihdamını arttırmak için projeler geliştirmeye başlamıştır. Bir adım olarak önemlidir ancak bizim taleplerimiz nettir ve günceldir. Ev işçilerinin iş yasası kapsamına alınarak, sigorta ve emeklilik haklarının teslim edilmesidir.

Bu vesileyle camdan düşerek hayatını kaybeden ev işçilerini de bir kez daha anıyoruz. İş cinayetlerine karşı sürdüğümüz mücadele de Rukiye şimşek şahsında, ilk kez bir ev işvereninin gerekli önlemleri almadığı için asli kusurlu sayılmasıönemli bir konak olmuştur. Bu kapsamda cama çıkma, cama çıkarma sloganımızın bu anlamda yaşam içerisindeki önemi ortaya çıkmaya başlamıştır.

Bizler 16 Haziran Dünya Ev işçileri günü vesilesiyle taleplerimizi kamuoyuyla  paylaşıyoruz:

 

Tüm ev işçileri iş yasası kapsamına alınsın.

 

C 189 ev işçilerine insanca iş sözleşmesi imzalansın.

 

Camdan düşerek hayatını kaybetmelere karşı tüm önlemler alınsın. İnsanca çalışma koşulları sağlansın. 

 

İş cinayetlerinde sorumluluğu bulunanlar yargılansın.

 

10 gün ayrımı kalksın.

 

Toplumsal cinsiyet eşitliğine hizmet eden sosyal destek mekanizmaları yaratılsın.